خانه تماس با ما پیگیری جستجو
محمود تبریزی در گفتگو با واحد خبری شهرداری عنوان کرد
نقش پر رنگ مردم در کنار شهرداری برای حل معضل زباله های شهری
1399/04/26 --- کد مطلب 110110


                     با نزدیک شدن به فصول گرم سال، مشکل زباله‌های شهری در همه جای کشور رخ می‌نماید. یکی از مهم‌ترین این مشکلات، تعفن و بوی بد سطل‌های زباله در فصل‌های گرم سال است. به این بهانه مصاحبه کوتاهی با مسئول خدمات شهری شهرداری کوهی‌خیل انجام داده‌ایم. آقای تبریزی در این مصاحبه بر نقش پر رنگ شهروندان در حل اینگونه مشکلات تاکید کرد و مهم‌ترین راهکار آن را قرار دادن زباله در روز و ساعت مشخص‌شده در سطل‌های مکانیزه سطح شهر دانست. در ادامه متن کامل این گفتگو را می‌خوانید:

محمود تبریزیدرباره مشکل شستشوی سطل‌های زباله ، گفت: ما در کوهی‌خیل حدود 60 سطل زباله روباز داریم که برای همه در هر ساعتی قابل دسترسی است. این مسئله سبب شده تا شهروندان در هر زمانی که می‌خواهند زباله‌هایشان را داخل مخازن قرار دهند.

وی با بیان اینکه قرار دادن زباله در هر ساعت شبانه‌روز در سطل‌های زباله موجب شده تا نظم جمع‌آوری آنها بهم بخورد، اظهار کرد: هم‌اکنون در کوهی‌خیل هفته‌ای 3 بار پسماند و زباله‌ها جمع‌آوری شوند که برای شهر کوچکی مانند کوهی‌خیل کافی است.

مسئول خدمات شهری شهرداری کوهی‌خیل  ادامه داد: جمع‌آوری زباله‌ها و پر شدن بلافاصله آن سطل‌ها سبب می‌شود شهرداری زمان کافی را برای تخلیه و شستشو نداشته باشد. علاوه بر اینکه زباله‌ها تفکیک نمی‌شوند و این مسئله، خود مشکلات دیگری را در فرایند مدیریت پسماند ایجاد می‌کند.

وی با بیان اینکه در کشورهای خارجی اگر شهروندان خارج از زمان تعیین شده زباله‌هایشان را بیرون بگذارند، جریمه می‌شوند، تصریح کرد: ما در ایران چنین سازوکاری نداریم اما منطقی این است که مطابق با قانون، شهروندان سر ساعت تعیین شده زباله‌هایشان را بیرون بگذارند تا هم معابر مدت بیشتری تمییز بمانند و هم شهرداری فرصت انجام برخی اقدامات همچون شستشو سطل‌های زباله را پیدا کند.

وی همچنین از نبود آگاهی کافی در میان شهروندان گلایه کرد: «بسیار پیش‌ می‌آید که هنگام جمع‌آوری زباله با نخاله‌های ساختمانی و باغی درون سطل‌های زباله مواجه می‌شویم در حالیکه این سطل‌ها صرفاً برای زباله‌های خانگی طراحی شده‌اند و وجود نخاله ساختمانی یا شاخه درختان می‌تواند موجب آسیب به خودرو جمع‌آوری زباله گردد.» آقای تبریزی در ادامه نحوه جمع‌آوری نخاله ساختمانی و باغی را اینگونه تشریح کرد: «افرادی که نخاله‌های غیر خانگی دارند کافی است در ساعات اداری با شماره شهرداری تماس بگیرند و یا در ساعات غیر اداری به تلفن همراه روابط عمومی (09111265583) پیام ارسال نمایند تا همکاران ما در اسرع وقت با حضور در محل نسبت به جمع‌آوری و حمل نخاله‌ها اقدام نمایند.»

وی با بیان اینکه در شرایط امروز تفکیک از مبدا در واقع یک اقدام اخلاقی است، خاطرنشان کرد: بخشی از علت وجود پدیده زباله‌گردی در نتیجه تفکیک نکردن زباله‌های تر و خشک از یکدیگر است. در نتیجه باید علاوه بر نجات محیط زیست از شرایط نامناسب، با تفکیک از مبدا چرخه موجود را بشکنیم.

به گفته محمود تبریزی، برای اصلاح چرخه معیوب مدیریت پسماند در کشور  علاوه بر اقدامات قانونی در چارچوب مقررات کنونی باید راهکارهای اصلاح و تحول در طرح جامع مدیریت پسماند مشخص شود و با فرهنگ سازی و گفتگوهای مدنی باید مردم به این باور برسند که تفکیک از مبدا تا چه اندازه به حال شهر و خود ایشان مفید است.